18 KASIM 2018 PAZAR

SÜPER AY LOS ANGELES'TAN İZLENDİ

Ay'ın Dünya'ya en yakın konumuna geldiği doğa olayı 'Süper Ay', ABD'nin Los Angeles şehrinden de izlendiAy'ın Dünya'ya en yakın konumuna geldiği doğa olayı 'Süper Ay', ABD'nin Los Angeles şehrinden de izlendi.

Dün akşam Los Angeles'da puslu havaya rağmen muhteşem bir dolunay şovu yaşandı. Senenin son dolunayı aynı zamanda Süper Ay olarak kendini gösterdi.

Ayın, Dünyamıza 357 bin 492 kilometre yaklaşarak, normal dolunaylara göre yüzde 14 daha büyük gözükmesiyle ortaya çıkan Süper Ay yüzlerce astronomi meraklısının ve bu olayı görmek isteyen Amerikalıların gözlerini gökyüzüne çevirmesine neden oldu.

Yaşanan süper ay olayı aynı zamanda kuzey yarım kürede kış aylarının başlangıcına denk gelmesi nedeniyle "Soğuk Dolunay" (Full Cold Moon) veya Amerikan yerli halk tarafından ise "Minidoons Giizis" yani "Büyük Ruh Ayı" olarak da adlandırılıyor.

Dün akşam aynı zamanda nadiren gözlemlenebilen ve peş peşe tekrarlanacak olan üç Süper Ay dolunayı, 2 Ocak 2018'de ve 31 Ocak 2018'de diğer Süper Ay yükselişleri meraklıları tarafından gözlemlenebilir.

(Aydın Tuna Palabıyıkoğlu/İHA)

Yorum Yaz