10 ARALIK 2018 PAZARTESİ

PROTESTO GÖSTERİLERİNDE 165 KİŞİ YARALANDI

Irak'ın güneyinde devam eden protesto gösterilerinin en şiddetlisi Müsenna kentinde yaşandıIrak'ın güneyinde devam eden protesto gösterilerinin en şiddetlisi Müsenna kentinde yaşandı. Müsenna'daki gösterilerde 165 kişi yaralandı.

Irak'ta gösterilerin başladığı Basra kenti başta olmak üzere Müsenna ve Necef'te sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen protestolar devam ediyor. Müsenna'da kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 75 gösterici ile 90 güvenlik gücü yaralandı. Irak'ta yaklaşık bir haftadır devam eden gösterilerde 10'dan fazla gösterici hayatını kaybetti. Gösterilerin devam ettiği Misan'da ise protestocular, birkaç saat süren kuşatmanın ardından valilik binasını bastı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, göstericilere karşı gerçek mermi kullanmama uyarısında bulunarak, kamu malını korumaya çağırdı. Öte yandan, Necef Havalimanı'nın göstericiler tarafından kısa bir süreliğine kontrol altına alınması üzerine bazı ülkelerin Necef'e uçak seferlerini askıya alma kararından sonra Irak Havayolları yurt içi seferlerin aksamadan yapıldığını duyurdu.

Yorum Yaz