21 OCAK 2019 PAZARTESİ

OSB'LERDE HEDEF 2.5 MİLYON İSTİHDAM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, organize sanayi bölgelerinde 2


OSB'LERDE HEDEF 2.5 MİLYON İSTİHDAM
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, organize sanayi bölgelerinde 2.5 milyon istihdam hedeflediklerini söyledi.

OSBÜK Akdeniz OSB'leri Bölge Toplantısı Tarsus Organize Sanayi Bölgesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye'deki 28 organize sanayi bölgesinin temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Akdeniz Bölgesi'nin Türkiye ekonomisi için önemine değinerek, "Akdeniz diğer pek çok sektörün yanı sıra sanayide de çok önemli mesafe aldı. Yatırımcılar için cazibe merkezi oldu. Akdeniz'in lojistik ve ulaşım imkanları hem bu bölge hem de Türkiye için büyük avantaj. Bugün görüyoruz ki OSB'lerimiz de Akdeniz ekonomisi için lokomotif rol üstlenmektedir" dedi.

OSB'LERE 4.2 MİLYAR TL KREDİ

Bakanlığın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Özlü, Türkiye'de 2016 yılı sonuna kadar 173 OSB projesi tamamlanarak sanayicinin hizmetine sunulduğunu, bu projeler için de toplam 4.2 milyar TL kredi kullandırıldığını kaydetti.

OSB'lerde 2.5 milyon istihdam hedeflediklerinin de altını çizen Özlü, şunları söyledi: "Bakın 1962-2002 arasında yıllık ortalama 2 OSB projesi biterken, 2003-2016 arasında yıllık ortalama 8 OSB projesi tamamlanmıştır. 2002'ye karar üretime geçen parsel sayısı 11 bin 395 iken, 15 yılda 50 bin 437 parselde üretime geçildi. 3 binden fazla parsel ise inşaat aşamasında. Ayrıca 13 bine yakın parsel tahsis edilmeyi beklemektedir. Şu anda faaliyette olan OSB'lerimizde bir milyon 700 bin istihdam sağlanıyor. OSB'lerdeki boş parsellerin de üretime geçmesiyle birlikte bu sayının 2.5 milyona ulaşmasını bekliyoruz. 2023 hedefimiz ise 65 yeni OSB kurarak, 1 milyon ilave istihdam oluşturmaktır."

BAKAN ELVAN'DAN DAHA FAZLA YATIRIM ÇAĞRISI

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, OSB'lerin Türkiye'nin kalkınmasında, gelişmesinde motor görevini gördüğünü vurguladı.

Sanayinin önemine de değinen Bakan Elvan, "Türkiye'de imalat sanayindeki 5 milyonluk istihdamın 1.7 milyonunu OSB'ler sağlıyor. Bizim kalkınmamızın olmazsa olmazı sanayidir, teknolojidir. Bunun farkındayız. Ama elbette atmamız gereken adımlarımız da var. Bunlardan bazıları yatırım alanı, nitelikli eleman ve yüksek bedelli kamulaştırma. Bu konularda da çözüm üreteceğiz Ama şunu söyleyeyim 15 Temmuz sonrası içeride ve dışarıda birçok kesim Türkiye'yle ilgili çok olumsuz haberler yaptı. Hedeflerimizi yüksek görenler, eleştirenler oldu. Ama bugün şunu görüyoruz, çift hane veya çift haneye yakın büyüme beklentimiz var. Hükümetimiz tedbirler aldı ama iş dünyamız inanılmaz bir performans gösterdi. Biz iş dünyamıza, iş adamlarımıza güveniyoruz. Artık Türkiye eski Türkiye değil kimse kusura bakmasın" ifadelerini kullandı.

İş adamlarına Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulunan Elvan, bugün Türkiye'deki toplam yatırımların yüzde 86'sını özel kesimin yaptığını da sözlerine ekledi.

"OSB'LER DAHA FAZLA YATIRIM YAPACAK"

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise, 2017 yılının OSB'ler için bir milat olduğunu söyledi. 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketiyle birlikte sanayicinin üzerinden 1 milyar liralık yükün alındığını, Türk sanayisinin bu kaynağı artık yatırımlara yönlendireceğini vurguladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığına verdikleri tüm desteklerden dolayı teşekkür eden Kütükcü, OSBÜK olarak önümüzdeki yılsonuna kadar Türkiye'deki tüm OSB'lerle bir araya gelmeyi hedeflediklerini kaydetti.

OSBÜK'ün daha önce Marmara ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 111 organize sanayi bölgesiyle bir araya geldiklerini hatırlatan Kütükcü, "Bugün de Akdeniz bölgemizde, 8 şehrimizdeki 28 organize sanayi bölgemizle bir aradayız. Böylece 5 ayda 33 şehrimizde 139 organize sanayi bölgemizle bir araya gelmiş olduk. İnşallah önümüzdeki yılsonuna kadar Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerimizle buluşmuş olacağız" dedi.

"AKDENİZ'DE OSB İSTİHDAMI 200 BİNE ULAŞACAK"

Akdeniz bölgesindeki OSB'lerin en üretken OSB'ler arasında yer aldığını aktaran Kütükcü, sözlerine şu şekilde devam etti: "Akdeniz bölgesinde 28 organize sanayi bölgemiz var. Bunlardan 15'i üretimde,7'si planlama, 3'ü kamulaştırma, 3'ü de alt yapı aşamasında. İşletme aşamasındaki 15 OSB'miz Akdeniz'de üretimin, istihdamın ve ihracatın kaynağını oluşturuyor. İşletme aşamasındaki 15 OSB'mizde 1400 firma üretim yapıyor, 100 bine yakın doğrudan istihdam sağlıyor. Diğer OSB'lerimizde üretime geçtiğinde bu rakam 200 bine ulaşacak."

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut'un birer konuşma yaptığı istişare toplantısında, Akdeniz bölgesindeki tüm OSB'lerin sorunları ve beklentileri konuşuldu.

Yorum Yaz